Zeytinyağı

N'Olio zeytinyağı

N’Olio erken sıkım sızma zeytinyağımız, Erkence, Delice ve Arbequina zeytinlerinin tarla karışımından elde edilir. Erkence çeşidinin Urla yöresinde yüzyıllardan beri gelen bir geçmişi vardır ve birçok kişi tarafından yörenin kendi çeşidi olarak kabul edilen bir zeytin türüdür. Mevsiminde erken hasat edildiğinde acı ve keskin, mevsimin sonlarında ise tereyağlı ve yumuşak olur. Arbequina ise en bilinen ve yetiştirilen İspanyol çeşididir. Tadında yeşil domates, taze kesilmiş çimen ve meyve notaları bulunur. Sağlam, acı ve biberli notalara sahip Delice ise yağımıza özel bir tad ve çok hoş bir koku vermektedir.

Sızma zeytinyağımızdan bahsettiğimizde, organoleptik özelliklerinin değişmeden korunmasını amaçlayan, kontrollü sıcaklık koşulları altında gerçekleştirilen mekanik ekstraksiyon işlemiyle elde edilen en yüksek kalitede zeytin preslemesinden bahsediyoruz.

Her zeytinyağı aynı değildir.

Zeytinyağı, yalnızca kusursuz olması ve Avrupa standartlarının belirlediği parametrelere göre oleik asit olarak ifade edilen %4’ü aşmayan serbest asiditeye sahip olması durumunda EXTRA SIZMA olarak etiketlenebilir. Ülkemizde SIZMA ZEYTİNYAĞI yağı için belirlenen asit değeri %8’dir. ZEYTİNYAĞI ise rafine zeytinyağının, oleik asit olarak ifade edilen serbest sızma veya ekstra sızma zeytinyağıyla harmanlanmasıyla elde edilir. Yasaların belirlediği değerlerin ötesinde daha düşük değerlere yağ üretiyoruz, asit değerini %4-%6 ile sınırlamaya çalışarak mükemmeliyete ulaşıyoruz.

N’Olio Naturel Sızma Zeytinyağlarımız için tutkuluyuz.

organik zeytinyağı nedir?

Organik zeytinyağı için, zeytin ağaçlarının bulunduğu çiftlik alanı, atıkların olduğu sanayi bölgelerinden ve şehir merkezindeki yüksek gerilim hatlarından uzak olmalıdır. Herhangi bir tarım ilacı ve kimyasal kullanılmaması önemlidir. Organik zeytinyağı karakteristik lezzetinin yanında doğal beslenmenin de önemli bir sembolü olarak karşımıza çıkar ve özen gerektirir.

Organik zeytinyağı üretmek uzmanlıkeğitimdeneyimsebat ve sevgi ister.

 

Zeytinliğimizde kullanılan hayvan gübresinin dahi tahlili yapılmakta, zeytin sineğini önlemek için ise tamamen doğal yöntemler kullanılmaktadır. Ürettiğimiz zeytinyağı organik sertifikalı olup, kendine has kokusu ve mükemmel lezzeti ile öne çıkmaktadır. 

Tüketici olarak organik zeytinyağı seçerken sertifikalı ürünleri tercih ederek kendinizi güvence altına alabilirsiniz.

 

erken hasat zeytinyağı nedir?

Erken hasat zeytinyağı, tam olgunlaşmayan zeytinlerin soğuk sıkım yönteminden geçirilerek elde edilmesidir. Zeytinyağına göre çok daha düşük asidite özelliği olan erken hasat zeytinyağının, kötü kolesterol seviyesinin düşmesine yardımcı olma, bağışıklık sistemini güçlendirme gibi faydaları bulunur. İyi bir antioksidan kaynağı olan erken hasat zeytinyağı A, D, E ve K vitaminleri yönünden oldukça zengindir.

Zeytinlerimizi Ekim ayı başında, lezzet ve aromasının zirvesindeyken hasat ediyoruz. Sadece kendi zeytinliğimizde yer alan, kendi Erkence zeytin ağaçlarımızın mahsulunu kullanarak, kalitemizden ödün vermiyoruz. Zeytinyağımızın 750 mg/kg polifenol değerinden düşük olmamasına, aynı zamanda bir ilaç niteliğinde olması için gayret gösteriyoruz.

ZEYTİNYAĞININ faydaları

Tüm vücudun sağlığı, fiziksel aktiviteden, yeterli dinlenmeden ve hepsinden önemlisi antioksidanlar ve vitaminler açısından zengin, sağlıklı bir beslenmeden gelir.

N’Olio Zeytinyağı sağlımız için gerekli olan antioksidan ve vitaminleri içerir.

  • Kandaki LDL kolesterolün (“kötü” olarak bilinen) düşük seviyelerinin korunmasına yardımcı olan tekli doymamış ve çoklu doymamış yağlar, kardiyovasküler sistem için önemli faydalar sağlar.
  • Serbest radikallerle savaşarak vücudumuzu erken yaşlanmaya karşı koruyabilen antioksidan etkilere sahip polifenoller içerir.
  • İçerisindeki E vitamini vücut hücrelerini oksidatif hasara karşı korur.

İYİ ZEYTİNYAĞI NASIL SEÇİLİR?

Zeytin ve zeytinden üretilen lezzetli ve çok faydalı zeytinyağı hakkında bazı ilginç gerçekleri burada bulabilirsiniz:

  • Zeytin bir meyvedir, zeytinyağı ise bir meyve suyudur.
  • Zeytinyağının sızma olabilmesi için mekanik olarak sıkılması gerekir (ısı veya kimyasal madde olmadan).
  • Evde sıkılmış portakal suyunuz başka bir sızma meyve suyudur ve aynen zeytinyağı gibi çok uzun süre sızma olarak kalmaz.
  • Sızma zeytinyağı satın alırken hasat tarihine veya sıkım tarihine dikkat edilmelidir. ‘Son kullanma tarihi’ (varsa), yasal olarak gerekli olmadığı veya düzenlenmediği için hiçbir şey ifade etmez. Aynı şey eski moda “Soğuk Preslenmiş” ve “İlk Presleme” terimleri için de geçerlidir.  
  • Unutmayın, zeytinyağı bazı iyi şarapların aksine iyi yıllanmaz. Optimum lezzet ve sağlık yararları için zeytinyağı alırken kesinlikle dikkate alınması gereken en önemli faktör tazeliktir.
  • İyi ve taze bir sızma zeytinyağının raf ömrü, meyvenin ezildiği tarihten itibaren yaklaşık 2 yıldır.
  • Sızma zeytinyağında acılık olması bir kusur değildir; doğal olarak oluşan antioksidanlardan kaynaklanır. Sızma zeytinyağının sağlam veya erken dönem stilleri daha fazla antioksidan içerir.